o sobie | about me

outdoor ... 


powrót do strony głównej  |  back to mainPage

główna
main



o pismach
of scripts



PoezJa 001
PoeMy



Przestrzeń i Miejsce 002
Początki Architektury



Pieśń o Rogalach 003
Croissants-Chant



Stepowe ognisko 004
[ Przebiśniegi ]



Puk Puk To ja poeta 005
[ Przebiśniegi ]



Baszta Gazowa 006
wielofunkcyjna zabudowa śródmiejska



Galerie i Centra Handlowe 007
Świątynie Konsumpcji



Mała Wydma 008
opowięść o smaku korzennym



jeden perom transmigracji 009
[ Przebiśniegi ]



Liamiratii - w trakcie/@work 901
[   ]



Księga Herbaty - w trakcie 902
The Book of Tea - @work



Galerie i Centra Handlowe
Świątynie Konsumpcji



Stary Browar (Poznań)

Od początku istnienia miast w ich centrum znajdowały się place, miejsca spotkań, wymiany towarów i poglądów, targowiska, fora. Współcześnie obserwujemy postępującą degradację centrowego układu miast. Zamiast szczególnych punktów funkcjonują całe ulice a nawet obszary. Trudno się zorientować jakie miejsce w mieście jest tym, które stanowi centrum miasta, gdzie spotkać możemy innych.

Manhattan (Gdańsk)

Już z samej swej nazwy centra handlowe stanowią węzły w rozległej siatce ludzkiej aktywności w mieście. Tu zaspokajane są potrzeby psychologiczne a nawet fizjologiczne człowieka. Kontakt z ludźmi, spotkanie ze znajomymi, nowości i nowinki, poczucie bezpieczeństwa i dostatku, możliwość gromadzenia, wypróbowywania, wybierania. Ciepło, sucho, jedzenie i sranie.

Fort Kinnyard (Edynburg, UK)

Galeria handlowa to małe miasteczko, nieraz stylizowana na kamienice lub uliczki, współczesne forum, miejsce dla całej rodziny, kraina obfitości z festynami, wystawami, lunapark.

Stary Browar (Poznań)

Ściśle związane z miastem i miejskim sposobem życia, często wymieniane przez przewodniki i strony internetowe wśród atrakcji turystycznych, są wyraźnie wpisane w układ przestrzeni publicznych. Funkcjonują często jak place albo uliczki, lub po prostu są zadaszonym uliczkami, kwartałami, fragmentami tkanki.

KomfotrMax (rumia)

Z wierzchu zamknięty obiekt, pojedynczy lub wtopiony w zespół budynków, w środku miniaturowe rajskie miasto z fontannami, rzeźbami i przecenami, pełne przestrzeni, otwartych widoków, ruchomych schodów i życia. Pomiędzy butikami galerie sztuki i wystawy.

centra handlowe: w Melbourne (Australia) i w Edynburgu (Szkocja, uk)

Nowoczesny wygląd budynku sugeruje, iż oferowane w nim artykuły są aktualnym, najnowszym toptrendem. O ile obiekty takie nie są lokalizowane w modernizowanych starych budynkach, reprezentują nowoczesność, zaawansowaną technologię, postęp. Lub tak wyglądają. W większości wypadków nowoczesny wygląd sprowadza się do udziwnionego detalu architektonicznego.

centrum handlowe w Kingston (Australia)

Podstawowymi elementami stanowiącymi o charakterze wnętrza stają się ruchome schody, windy, galerie. Dominujące w rozwiązaniach wnętrz otwarte przestrzenie i galerie pozwalają ogarnąć wzrokiem więcej miejsc, sklepów i krążących wśród nich ludzi. Układ taki znamy z dziedzińców zamkowych oraz wnętrz zakładów karnych. Podekscytowane tłumy, roziskrzone światła, oraz różnorodne kolorowe ekspozycje sprawiają wrażenie ulicznego święta. Całe wnętrze i otocznie centrum handlowego pełne jest plakatów i reklam. Pozytywnym do pewnego stopnia aspektem jest wpisywanie wielkopowierzchniowych reklam w bryłę budynku, w miejscach od razu do tego przewidzianych.

przekryte uliczki galerii handlowej "Parco Singapur"

Niektóre obiekty natomiast, zwłaszcza te znajdujące się na skraju lub poza miastem, można opisać jako wielki parking z blaszanym pudłem o malowanych wrotach.

dziedziniec Starego Browaru w Poznaniu


+ by: KSADHU